Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Szłap u Konia – Co to jest i jak wygląda?

W naszym cyklu omawiania poszczególnych typów chodu konia przyszedł czas na szłap. Wiele osób nawet nie ma pojęcia, że coś takiego istnieje a tym bardziej jak wygląda. Czy szłap u konia jest naturalny a może wymaga wszczęcia zmian w zachowaniu konia? Sprawdźmy co warto wiedzieć o szłapie u koni.

Co to jest szłapanie u konia?

W przypadku szłapania, kończyny konia nie są stawiane równocześnie po dwie, co powoduje słyszalne cztery uderzenia kopyt zamiast dwóch.

Konie, które poruszają się w ten sposób, są często nazywane “szłapakami” i są cenione przez mniej doświadczonych jeźdźców, ponieważ jazda na nich jest łatwiejsza.

Czy szłapanie jest czymś naturalnym?

Jak sama definicja nam mówi szłapanie jest nieprawidłowym kłusem konia, a jeśli coś jest w naturze nieprawidłowe to raczej nie jest korzystne.

Z czego wynika szłapanie u konia?

Szłapanie często jest spowodowane nieprawidłową budową stawów konia, która może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kończyn podczas ruchu.

Dodatkowo brak odpowiedniego treningu i utrwalenie złych nawyków również mogą przyczynić się do tego problemu.

Niedostateczna wiedza i umiejętności jeźdźca, zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowy dosiad, mogą być kolejnym czynnikiem sprzyjającym szłapaniu.

Ponadto złe prowadzenie konia, zbyt mocne ciągnięcie wodzy czy też nieodpowiednie sterowanie zwierzęciem mogą dodatkowo nasilać defekty w jego ruchu i prowadzić do szłapania.

Wszystkie te czynniki mogą działać oddzielnie lub w połączeniu, powodując nieprawidłowy kłus konia.

Patrycja
Patrycja
Artykuły: 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *