Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

suchy chleb dla konia czy konie moga jesc chleb

Suchy chleb dla konia – Czy konie mogą jeść chleb?

Czy jest suchy chleb dla konia? Tekst znany z serialu Wojna Domowa został wypowiedziany przez domokrążcę i choć na stałe wpisał się w kanon polskich powiedzeń filmowych, to niewiele ma wspólnego z dobrymi praktykami. Chleb, zwłaszcza biały nie jest niczym zdrowym, dostarcza mało wartości odżywczych (z wyłączeniem węglowodanów) i nie jest bogaty w witaminy. Istnieje wiele mitów na temat tego czy konie mogą jeść chleb. Postaramy się w tym artykule rozwiać wszelkie wątpliwości na temat żywienia koni chlebem.

Z czego składa się chleb?

Żeby w ogóle móc podejść do tego tematu w sposób zgodny z nauką, musimy sobie pomówić o wartościach odżywczych chleba.

Zacznijmy od tego, że chlebów jest masa i naprawdę nie sposób przeanalizować wpływ każdego rodzaju chleba na dietę konia. Mamy chleby pszenne, żytnie, pełnoziarniste, z pestka mi dyni czy na zakwasie.

Niezależnie jako pieczywo wybierzemy, nie jest to najzdrowszy wybór żywieniowy zarówno dla człowieka jak i konia.

My na warsztat weźmiemy chleb biały pszenny, który jest najpopularniejszy a zarazem najmniej zdrowy.

Składnik100gKromka (25g)
Energia258 kcal65 kcal
Białko9,3 g2,3 g
Tłuszcz1,4 g0,4 g
Kwasy tłuszczowe nasycone0,3 g0,1 g
Węglowodany51,6 g12,9 g
Błonnik2,7 g0,7 g
Sól1,1 g0,3 g

Co widzisz w powyższej tabeli? Niewiele, i to właśnie jest problem, chleb jest ubogim pożywieniem, jedyne wartości odżywcze jakie dostarcza to węglowodany. Choć mogłoby to być zaletą to nie w tym przypadku.

Wyróżniamy tzw. dobre i złe węglowodany a chleb pszenny znajduje się po ciemnej stronie mocy.

Chleb w głównej mierze składa się z:

  • Rafinowanej mąki pszennej,
  • Drożdży,
  • Cukru,
  • Soli

Teraz szybki sprawdzian, powiedz nam, który z tych składników jest dobry dla większości ssaków? Dokładnie, żaden. Tak chleb doskonale smakuje i wiele osób nie wyobraża sobie diety bez pieczywa.

Niestety pieczywo ma istotną rolę na zwiększanie masy ciała i bynajmniej nie chodzi o tkankę mięśniową.

Chleb jest pożywieniem o wysokim indeksie glikemicznym, powoduje szybki wzrost poziomu cukru we krwi, działa na podobnych zasadach do słodyczy, a przy tym zawiera śladowe ilości witamin i ma mało błonnika.

Zapisz się do Newslettera
Dostawaj cotygodniowe porady, informacje, promocje i podsumowanie artykułów na stronie.
icon

Czy koń może jeść chleb?

Mając wiedzę o tym, czym chcemy karmić naszego konia możemy sobie odpowiedzieć na kluczowe pytanie czy koń może jeść chleb?

Tak koń może jeść chleb, nie jest on toksyczny dla zwierzęcia (o ile jest bez dodatków), ale nie jest również dobrym wyborem żywieniowym i nie jego podawanie nie ma uzasadnienia.

Jedyną sytuacją w jakiej podawanie chleba koniu w ramach diety jest uzasadnione to moment, w którym wybieramy się na trening i zwierze będzie potrzebować sporo energii. Pamiętaj jednak, że zastrzyk energii jest chwilowy, a później następuje spory spadek, coś jak z kawą.

Naturalnie w przypadku tak konia jedna czy dwie kromki nie mają większego znaczenia, ale chcemy bardziej pokazać kiedy takie karmienie ma jakiekolwiek podstawy.


Czy koń powinien jeść chleb?

Chleb jest absolutnie zbędnym dodatkiem w diecie, tak samo jak Ty możesz zjeść batona tak samo koń może zjeść suchy chleb, zarówno Ty jak i ok nie będziecie czerpać z tego żadnych korzyści.

Pożywienie takie jak chleb zabiera pewną pulę kalorii z codziennej diety zwierzęcia. Koń podobnie jak ludzie powinien przyjmować określoną ilość kalorii, gdy ten próg przekroczymy nastąpi tycie zwierzęcia, gdy będzie ich za mało koń zacznie chudnąć.

Pszenica zawiera bardzo małe ilości witamin A, D i E oraz śladowe minerały jak cynk czy selen. Kupując paszę masz pewność, że znajdują się w niej witaminy potrzebne dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia.

Zamiast chleba warto podać koniowi więcej owsu, marchewki czy innych standardowych produktów.

Jaki chleb i ile go może zjeść koń?

Chleb jest swoistego rodzaju przekąską, nagrodą dla zwierzęcia. Jeśli chcesz rozpieścić swojego kopytnego towarzysza, możesz podać mu 1-2 kromki chleba domowej roboty, na pewno się ucieszy.

Nie dawaj chlebów wypiekanych przez piekarnie, których nie znasz, unikaj chlebów w workach plastikowych, tam jest zazwyczaj najwięcej dodatków. Jeśli już podajesz chleb musisz mieć pewność, że powstał on przy użyciu podstawowych składników bez użycia dodatków.

Przykładowe alternatywy dla chleba:

  • Jabłka,
  • Marchewki
  • Siano,
  • Banany,

Każdy z tych pokarmów ma więcej wartości odżywczych i będzie zdrowych dla konia od chleba.

Ryzyko karmienia konia chlebem

Konie podobnie jak ludzie mogą cierpieć na insulinooporność lub w ramach swojego gatunku na koński zespół metaboliczny.

Po wprowadzeniu chleba do diety może okazać się, że dojdzie do Ochwatu choroby tkanek znajdujących się we wnętrzu kopyta. Ich osłabienie i uszkodzenie jest bardzo bolesne dla konia, tak stan może prowadzić do problemów z chodzeniem.

Nie można również zapominać o tym, że chleb jest bogaty w Fosfor a ten wpływa negatywnie na przyswajanie wapnia co może prowadzić do osłabienia struktury kostnej zwierzęcia.

Mojemu koni podają mory chleb – po co?

W tytule mamy podany „suchy chleb”, ale dlaczego akurat suchy i dlaczego w Twojej stajni karmią konie mokrym chlebem?

Mokry chleb jest podawany koniom w celu ich utuczenia, jednak to bardzo słaba metoda na to jak szybko i tanio utuczyć zwierzę. Jak już wiesz chleb nie ma w sobie absolutnie nic co byłoby potrzebne koniu do osiągnięcia zdrowej diety.

Chleb jest moczony w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolki. To, że jest zamoczony w żaden sposób nie poprawia jego wartości odżywczych, chyba, że to magiczna woda dodająca białka i witamin, ale nie to nie jest magia.

Tak właśnie prezentuje się tam spożywania chleba przez konie, mamy nadzieję, że przedstawione informacje rozwiały Twoje wszelkie wątpliwości.

Zapisz się do Newslettera
Dostawaj cotygodniowe porady, informacje, promocje i podsumowanie artykułów na stronie.
icon
Patrycja
Patrycja
Artykuły: 33

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *