Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

jak namowic rodzicow na konia

Jak namówić rodziców na konia?

Nie jest łatwo namówić rodziców na konia, zwłaszcza gdy Ci mają racjonalne powody za tym by takiego konia nie kupować. Istnieje wiele korzyści płynących z nauki jazdy konnej i przebywania w otoczeniu zwierząt. Nie da się ukryć, że posiadanie zwierzęcia uczy wielu wartościowych cech jak np. odpowiedzialność. W tym artykule postaramy się pokazać Ci punkt widzenia Twoich rodziców dzięki czemu będziesz w stanie lepiej dobrać argumenty i zwiększysz swoje szanse na posiadanie konia.

Co w praktyce oznacza zakup konia?

Zakup konia to dla wielu pasjonatów jeździectwa spełnienie marzeń i początek fascynującej przygody.

Jednakże, warto zdać sobie sprawę, że posiadanie konia wiąże się nie tylko z zakupem zwierzęcia, ale także z całym szeregiem zobowiązań i kosztów.

W praktyce, osoby z obszarów wiejskich, gdzie istnieje możliwość trzymania konia na własnym terenie, mogą sobie pozwolić na fizyczne przebywanie z nim w pobliżu.

Niemniej jednak, dla mieszkańców miast, sytuacja wygląda inaczej. Brak przestrzeni i odpowiednich warunków sprawia, że konie muszą być trzymane w stajniach, co niesie za sobą dodatkowe wydatki związane z opłatami za utrzymanie oraz opiekę weterynaryjną.

Pokaż, że znasz minusy i obowiązki związane z posiadaniem konia

Najlepszym sposobem na namówienie rodziców na konia jest pokazanie, że doskonale zdajesz sobie sprawę z minusów i obowiązków związanych z posiadaniem własnego kopytnego przyjaciela.

Czas

Jeśli czytasz ten artykuł prawdopodobnie masz kilkanaście lat i Twoim głównym obowiązkiem jest chodzenie do szkoły.

Konie średnio żyją 20-30 lat a to oznacza, że są zobowiązaniem na sporą część życia.

Niezależnie od tego czy będziesz mieć nadgodziny w pracy, spotykać się z chłopakiem czy posiadać dzieci, Twoim obowiązkiem będzie doglądanie konia zakupionego w wieku np. 13 lat.

Niestety w tym wieku ciężko myśleć o perspektywie dłuższej niż swoje aktualne życie.

W Twojej obecnej sytuacji pamiętaj o czasie dojazdu, jeśli mieszkasz w dużym mieście a stajnia znajduje się na jego obrzeżach to czas dojazdu do stajni może być naprawdę spory.

Osoby muszące dojeżdżać dalej do stajni dodatkowo mogą mieć problem z transportem i ten będą musieli zapewnić rodzice.

Pieniądze

Namawianie rodziców na konia gdy sytuacja finansowa nie jest specjalnie dobra pokaże tylko, że nie jesteś na to gotowa. Rodzice robią wiele by zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze życie, ale nie każdą rodzinę będzie stać na poradzenie sobie z kupnem i opieką nad koniem.

No właśnie, kupno konia to jednorazowy koszy, który może i będą w stanie ponieść, ale utrzymanie konia w stajni to dodatkowe setki czy nawet tysiące złotych miesięcznie.

Jeśli naprawdę pragniesz konia przygotuj się na rezygnację z kieszonkowego a pieniądze z urodzin z góry przeznaczaj na konia.

Zdrowie konia

Gdy już będziesz mieć konia życzymy Ci aby ten nigdy nie odniósł kontuzji i nie cierpiał na choroby.

Jednak spójrz na swoje otoczenie ilu znasz ludzi, którzy nie chorowali albo nigdy nie mieli kontuzji?

Z końmi jest podobnie, są rasy bardziej podatne na niektóre choroby a na inne mniej. Wizyty u weterynarza Cię nie ominą a świadomość tego, że Twój koń źle się czuje będzie wpływała również na Twój na strój.


Dlaczego rodzice mają obawy przed zakupem konia?

Rodzice mogą mieć wiele obaw związanych z zakupem konia, ponieważ jest to decyzja, która wiąże się z wieloma aspektami, zarówno finansowymi, jak i osobistymi.

Główne powody:

  • Koszty,
  • Zmiana stylu życia,
  • Odpowiedzialność,
  • Brak doświadczenia,

Jedną z głównych obaw rodziców jest kwestia kosztów związanych z utrzymaniem konia. Wiele rodzin może nie być w stanie finansowo sprostać wymaganiom związanym z opieką nad koniem, takimi jak koszty karmienia, opłaty stajenne, leczenie weterynaryjne i inne wydatki związane z koniem.

Nie namawiaj na posiadanie konia, przekonuj argumentami.

Posiadanie konia wymaga znacznego zaangażowania czasowego. Rodzice mogą obawiać się, że nie będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić odpowiednią opiekę i uwagę, jakiej potrzebuje zwierzę.

Posiadanie konia wymaga dużego stopnia odpowiedzialności zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców.

Rodzice mogą obawiać się, czy ich dzieci będą w stanie sprostać wszystkim obowiązkom związanym z opieką nad koniem oraz czy będą odpowiedzialne za swoje zwierzę.

Rodzice, którzy sami nie mają doświadczenia w dziedzinie jeździectwa lub opieki nad końmi, mogą obawiać się, że nie będą w stanie zapewnić właściwej opieki i szkolenia dla konia oraz dla swoich dzieci.

Posiadanie konia może wiązać się z pewnymi ograniczeniami w życiu rodziny, na przykład w zakresie podróży lub elastyczności planów. Rodzice mogą obawiać się, że posiadanie konia może uniemożliwić im pewne aktywności lub zmienić styl życia.


Jak przekonać rodziców do zakupu konia?

Wiesz już jakie obawy mogą mieć Twoi rodzice oraz jakie obowiązki czekają Cię jako właścicielkę konia.

Mając te informacje jesteś w stanie odpowiednio przygotować się do rozmowy, w której użyjesz dobrych argumentów zamiast „Ja chcę konia albo nie będę jeść”.

Krok 1: Pokaż, że wiesz o czym mówisz

Jaki koń jest każdy widzi, ale Twoja wiedza nie może ograniczać się do znajomości jednej rasy i podstawowych zachowań konia.

Postaraj się dowiedzieć jakie rasy koni są najlepsze do nauki jazdy, jak przebiega ich szkolenie oraz ile trwa. Nie ograniczaj się do jednej rasy, daj Twoim rodzicom wybór, niech biorą w tym aktywny udział.

Dowiedz się również jakie choroby najczęściej dotykają daną rasę i dlaczego ludzie sobie je chwalą.

Krok 2: Czyny nie słowa – Najpierw stajnia później koń

Rodzice nie chcą słuchać Twoich obietnic i zapewnień, nawet jeśli nie dałaś im nigdy powodu do zwątpienia, a wręcz jesteś dzieckiem, któremu ufają to trochę za mało w tak poważnej kwestii.

Tym razem musisz wykazać 200% zaangażowanie, a dobrym dowodem tego będzie rozeznanie się w lokalnych stajniach.

Sprawdź:

  • Czas dojazdu od Twojego aktualnego miejsca zamieszkania,
  • Opinie,
  • Ceny,

Dobrym pomysłem może być poproszenie rodziców o wspólne odwiedzenie stajni, które Twoim zdaniem dobrze się sprawdzą. Niech rodzice mają okazję porozmawiać z osobami prowadzącymi biznes i zobaczą na własne oczy miejsce, w którym będzie mieszkał koń.

Taka wizualizacja ułatwi im sobie wyobrażenie Ciebie w tym środowisku, a radość na Twojej twarzy zapewne da im jeszcze bardziej do myślenia.

Krok 3: Wiesz, że pieniądze nie rosną na drzewach

Na tym etapie Twoi rodzice powinni już mieć pewność, że rozmawiają z determinowaną młodą osobą, która wie o czym mówi.

Jednak najtrudniejsze zadanie dopiero przed Tobą. Budżet domowy nie jest z gumy a konie nie należą do najtańszych zwierząt.

Przedstaw realistyczny plan finansowy, który pokaże rodzicom, że jesteś przygotowany/a na poniesienie kosztów związanych z utrzymaniem konia.

Jak to powinno wyglądać?

  • Przeglądnij oferty sprzedaży koni i wybierz kilka propozycji,
  • Pokaż stałe koszty np. utrzymanie w stajni, pokarm, wizyty u weterynarza.

W tym momencie jest dobry czas na pokazanie, że jesteś w stanie zrezygnować z kieszonkowego czy pieniędzy uzyskanych od babci i dziadka. Pokaż, że rozumiesz, iż to oznacza mniej wyjść z przyjaciółmi, brak nowego telefonu co 2 lata itd.

Niestety temat koszów niezależnie od tego jak bardzo się do niego przygotujesz może pogrzebać Twoje marzenia o własnym koniu.

Rachunki czy jedzenie ciągle stają się droższe. Jeśli rodziców nie stać na konia przestań ich namawiać, proś o pojedyncze lekcje, nie rezygnuj z pasji, ale zrozum drugą stronę.

Pamiętaj, tak samo jak ty marzysz o koniu, Twoi rodzice marzą o podróżach, zabezpieczeniu finansowym, nowym mieszkaniu czy wydatkach na własne hobby.

Nie można mieć pretensji do rodziców, że nie godzą się na rezygnację z marzeń, które w sporej części mają też dobry wpływ na Ciebie.

Krok 4: Czasu nie cofniesz

W tym kroku konieczne będzie pokazanie, że jesteś w stanie poświęcić czas wymagany na dojazdy i opiekę nad koniem.

Najlepiej, jeśli dojazd nie będzie wymagał zaangażowania rodziców, zapewne zawożenie Cię i odwożenie do stajni jest jedną z ostatnich rzeczy jaką chcą robić po pracy.

Możliwe, że wizyty na stajni odbiją się na częstotliwości Twoich spotkań z przyjaciółmi. Pokaż, że zdajesz sobie z tego sprawę i jesteś w stanie zaakceptować taki stan rzeczy.

Ten punkt to również dobre miejsce do okazania świadomości upływu czasu. Jak wspomnieliśmy koń będzie Ci towarzyszył od podstawówki przez szkołę średnią i studia po pracę.

W tym czasie z dziecka staniesz się dorosłą osobą, będziesz przeżywać różne chwile. Wielokrotnie nie będziesz chcieć jechać do stajni, ale będziesz musieć.

Naturalnie istnieje możliwość odsprzedaży konia, pamiętaj jednak, że im starsze zwierzę tym o to trudniej.

Krok 5: Teraz czas na pytania

Cały proces, który opisaliśmy do tego momentu zajmie sporo czasu. Nie proponujemy Ci przygotowania prezentacji „dlaczego powinniśmy mieć konia” to nie konkurs w szkole a ważna decyzja dla całej rodziny.

Przez cały ten czas słuchaj obaw i pytań rodziców, postaraj się znaleźć odpowiedzi, które ich usatysfakcjonują.

Pokaż swoją determinację i gotowość do nauki oraz rozwoju w tej dziedzinie, co może pomóc przekonać ich do tego, że posiadanie konia może być dla was wszystkich wspaniałym doświadczeniem.


W jakim wieku można mieć konia?

Wielu ekspertów zaleca, aby dzieci i młodzież miały pewne doświadczenie związane z opieką nad zwierzętami przed zakupem konia.

Może to obejmować uczestnictwo w lekcjach jazdy konnej, praktykę opieki nad końmi w stajniach, czy udział w obozach jeździeckich.

Jednak nie istnieje żadna prawna granica określająca minimalny wiek posiadacza konia.

Zazwyczaj koń i tak jest kupowany na rodziców, młodzież nie może zawierać umów prawnych.

Czy warto mieć swojego konia?

Możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury i pracowanie z ukochanym zwierzęciem może być niezwykle satysfakcjonująca.

Opieka nad koniem oraz nauka jazdy konnej mogą prowadzić do rozwoju wielu cennych umiejętności, takich jak odpowiedzialność, samodyscyplina, cierpliwość, koncentracja i współpraca z innymi.

Posiadanie konia może prowadzić do nawiązania nowych znajomości i więzi z innymi miłośnikami koni oraz członkami lokalnej społeczności jeździeckiej. Wspólne pasje mogą przynieść wiele wartościowych relacji i doświadczeń.

Rodzice namówieni?

Mamy nadzieję, że artykuł i wiedza w nim zawarta pomogły Ci dobrze podejść do tematu. Pomimo młodego wieku musisz się wykazać odpowiednią dojrzałością w przeciwnym razie zapomnij o własnym koniu.

Wykorzystaj nasze porady i pamiętaj, nawet jeśli nie namówisz rodziców na konia, nikt nie zabroni ci w dorosłym życiu robić tego na co masz ochotę, chyba nie boisz się, że do tego czasu pasja do koni przestanie istnieć?

Patrycja
Patrycja
Artykuły: 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *